• 9. Nocny Półmaraton Praski
 • 7 września 2024
 • Piątka Praska

  Czołowi długodystansowcy na starcie 4. BMW Półmaratonu Praskiego

  Czołowi długodystansowcy na starcie 4. BMW Półmaratonu Praskiego

  Mistrz Polski w maratonie Artur Kozłowski i czwarty zawodnik czempionatu Europy na dystansie 21 km 97 m Marcin Chabowski to tylko niektórzy z utytułowanych długodystansowców szykujących się do startu w BMW Półmaratonie Praskim. 2 września wieczorem na ulice prawobrzeżnej Warszawy wyruszy łącznie ponad 10 tysięcy biegaczy.

  Trasa półmaratonu będzie tradycyjnie szybka, atestowana, sprzyjająca biciu rekordów. Na dobry wynik nastawia się Chabowski, który wystartuje z nr 1. W drugiej edycji BMW Półmaratonu Praskiego reprezentant klubu STS Pomerania na bardzo zbliżonej trasie triumfował wynikiem 1:03.52.

  „Tym razem chciałbym złamać 63 minuty. Trasa jest szybka i płaska, a energia letniego wieczoru na pewno będzie sprzyjać. Jestem w trakcie przygotowań do maratonu, więc start w BMW Półmaratonie Praskim to dla mnie ważny etap kontrolny” – powiedział mistrz kraju z 2011 r. na dystansie 21 km 97 m.

  Pomóc Chabowskiemu ma Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva – triumfator kwietniowego Cracovia Maraton tym razem wystąpi w roli nadającego tempo. Ale kandydatem do złota jest również Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz). W kwietniu w Orlen Warsaw Marathon zajął trzecie miejsce i po raz drugi w karierze został mistrzem Polski na królewskim dystansie. W BMW Półmaratonie Praskim wystartuje z nr 2.

  Wśród kobiet liderką jest Monika Stefanowicz (nr 6), mistrzyni Polski w maratonie z 2015 r., brązowa medalistka wojskowych mistrzostwa świata na tym dystansie z Eindhoven 2014.

  Zapisani do startu w BMW Półmaratonie Praskim są także: wioślarski mistrz olimpijski, były minister sportu, który uczestniczył w każdej z dotychczasowych edycji Adam Korol (nr 4), czterokrotny zdobywca olimpijskiego złota, były chodziarz Robert Korzeniowski (nr 5), jedna z lepszych biegaczek na 400 i 800 m początku lat 2000. Aneta Kaczmarek (nr 20), czy pasjonujący się triathlonem aktor Krzysztof Wieszczek (nr 253) i aktorka Karolina Gorczyca (nr 3).

  Mocne tempo zapowiada się także w 4F Piątce Praskiej, której trasa wprowadzać będzie w klimaty prawdziwej stołecznej Pragi – uczestnicy z błoni PGE Narodowego pobiegną m.in. ul. Zamoyskiego, Targową, Jagiellońską i Kłopotowskiego, po czym okrążą wewnętrznymi ulicami stadion, a dalej z Wybrzeża Szczecińskiego dotrą do mety na ul. Sokolej. Stąd już kilka kroków do zlokalizowanego na błoniach miasteczka biegowego.

  Wśród liderów biegu na 5 km jest m.in. „warszawski biegacz” Bartosz Olszewski (nr startowy 5), triumfator polskiej edycji Wings for Life World Run 2015.

  Wśród wartych odnotowania lekkoatletycznych osobistości, jakie pojawią się na starcie 4F Piątki Praskiej jest jedyna w historii Polski maratońska mistrzyni świata Wanda Panfil (nr 1), jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego męskiego maratonu Jan Huruk (nr 6) oraz Zofia Bielczyk (nr 7), niegdyś jednak z najlepszych sprinterek i płotkarek Europy.

  BMW Półmaraton Praski odbywa się od 2014 roku. W ubiegłorocznej edycji udział wzięło osiem tysięcy osób. Spośród 5742 biegaczy, którzy pokonali 21 km 97 m najszybsi byli Kenijczycy – triumfował Hilary Kiptum Maiyo z czasem 1:04.51, a wśród kobiet Stella Jepngetich Barsosio – 1:12.27. W biegu 4F Piątka Praska, w którym rywalizowało blisko dwa tysiące osób zwyciężyli Damian Roszko – 15.00 i olimpijka z Rio de Janeiro Iwona Lewandowska (obaj 4F Running Team) – 16.32.

  Skip to content