• 9. Nocny Półmaraton Praski
 • 7 września 2024
 • Piątka Praska

  3. BMW Półmaraton Praski przechodzi do historii!

  3. BMW Półmaraton Praski przechodzi do historii!

  Niezliczonymi uśmiechami, życiowymi rekordami i wywalczonymi w tropikalnej pogodzie medalami zakończył się 3. BMW Półmaraton Praski. W niedzielę 28 sierpnia dzięki ośmiu tysiącom uczestników w prawobrzeżnej część Warszawy znów królowało bieganie!

  Uczestników tuż przed startem motywował wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem Piotr Małachowski, a chwilę wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak oddał pierwszy strzał, po którym 5742 osób przystąpiło nie tylko do rywalizacji na liczącej 21 km 97 m trasie, ale i do walki z samym sobą, a przede wszystkim z upałem. Kolejne 1900 osób ruszyło po medale 4F Piątki Praskiej.

  W afrykańskiej aurze najszybciej dystans półmaratonu pokonali Kenijczycy – Hilary Kiptum Maiyo w czasie 1:04.51, a wśród kobiet Stella Jepngetich Barsosio – 1:12.27. Najlepsi z Polaków – Marcin Fehlau był czwarty, a Anna Szyszka – trzecia.

  W biegu 4F Piątka Praska, zwyciężyli Damian Roszko – 15.00 i olimpijka z Rio de Janeiro Iwona Lewandowska (obaj 4F Running Team) – 16.32.

  W pierwszej setce półmaratonu uplasował się m.in. zdobywca czterech złotych medali olimpijskich w chodzie Robert Korzeniowski, który dystans 21 km 97 m pokonał w 1:22.45 i zajął 40. miejsce.

  Pogoda jak w Rio de Janeiro, sporo kibiców, muzyka na trasie, świetna atmosfera. Bardzo się cieszę, że poziom organizacyjny polskich imprez biegowych jest coraz wyższy, a tu jest kapitalnie, po prostu impreza na miarę stołecznego biegu” – oceniał.

  Dalej, z wynikiem 1:27.36 uplasował się inny mistrz olimpijski – były wioślarz Adam Korol. “Ukończyłem bieg w lepszej formie niż poprzednio. I to jest najważniejsze. Przy tak upalnej pogodzie nie było sensu zabijać się o pół minuty lepszy rezultat” – podkreślił były minister sportu.

  Aktor Krzysztof Wieszczek, który na trasę ruszył z numerem 100, dał z siebie sto procent.

  O kilkanaście minut poprawiłem swoją życiówkę, choć w pewnym momencie przegrywałem z upałem. Jednak zostawieni na klimatycznej trasie kibice dodawali energii, mijaliśmy mnóstwo zespołów po drodze, więc było bardzo przyjemnie” – opowiadał mieszkaniec Pragi Południe.

  Wielu uczestników podkreślało, że w walce z upałem pomagały liczne strefy nawadniania z Cisowianką i izotonicznym napojem Enervit, a także kurtyny wodne. Rytm biegu podtrzymywali dzięki tunelom muzycznym (jednym z DJ’ów na trasie był Rafał Bryndal), a także kibicom, którzy w niedzielny poranek zdecydowali się wspierać biegaczy.

  Fehlau (AZS AWF Poznań) oraz Szyszka (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) – wicemistrzyni Polski w półmaratonie (2015) i maratonie (2016) – przyznali, że trasa jest bardzo dobra, w sam raz nadaje się do bicia rekordów. Potwierdziła to również Wanda Panfil (Lechia Tomaszów Mazowiecki), szósta w gronie kobiet na dystansie 5 km.

  Trasa bardzo szybka. Wspaniale mi się biegło. Wynik mógłby być lepszy, ale na początku poniosły mnie emocje, świetna atmosfera i zaczęłam zbyt szybko. Podziwiam tych, którzy w takim upale pokonywali 21 km” – powiedziała mistrzyni świata w maratonie z 1991 roku.

  Zalety trasy podkreślali też wózkarze, którzy 21 km pokonali jako pierwsi.

  Z kolegą pracowaliśmy, nie oszczędzaliśmy się do samego końca. Świetna trasa, idealnie przygotowana i super pilot. Dziękujemy organizatorom za możliwość udostępnienia imprezy osobom z niepełnosprawnością, kibicom za fantastyczny doping i w ogóle za wspaniała zabawę” – opowiadał Piotr Małek z Klubu GTM VeloAktiv.

  Zabawę na pewno mieli najmłodsi kibice, którzy zdecydowali się spędzić ostatnią niedzielę wakacji w Parku Skaryszewskim. To dla nich czekała specjalnie urządzona, we współpracy z firmami Potworkowo i PlayMobil, Strefa Dzieci, w której kilkaset małych miłośników aktywności mogło brać udział w niezliczonych grach i konkursach.

  Uczestnicy 3. BMW Półmaratonu Praskiego mogli natomiast, po przekroczeniu linii mety i odebraniu pamiątkowego medalu, uczestniczyć w stretchingu prowadzonym do muzyki Chilli ZET przez instruktorów Core Fitness, a także regenerować się w Punkcie Zdrowia, prowadzonym przez lekarzy i fizjoterapeutów MD Clinic.

  Impreza odbywała się pod patronatem prezydent m.st. Warszawy i burmistrza Pragi Południe. Kolejną edycję zaplanowano na 27 sierpnia – rejestracja na stronie polmaratonpraski.pl już trwa.

  Wyniki 3. BMW Półmaratonu Praskiego (ukończyło 5642):

  mężczyźni

  1. Hilary Kiptum Maiyo (Kenia)    1:04.51

  2. Francis Kioko Nzyoki (Kenia)   1:05.35

  3. Christopher Zablocki (USA)     1:07.24

  4. Marcin Fehlau (AZS AWF Poznań) 1:11.56

  kobiety

  1. Stella Jepngetich Barsosio (Kenia)         1:12.27

  2. Louise Small (W.Brytania)                  1:17.40

  3. Anna Szyszka (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) 1:20.26

  Klasyfikacja klubowa (wystartowało 1273 klubów/ drużyn)

  1. Świat Biegacza Fehlau Run Team

  2. Vege Runners

  3. Allianz Running Team

  Klasyfikacja firmowa (wystartowało 774 firm)

  1. Allianz

  2. Michelin Polska

  3. PKO Bank Polski

  Wyniki biegu 4F Piątka Praska (ukończyło 1900):

  mężczyźni

  1. Damian Roszko (KS Podlasie Białystok) 15.00

  2. Michał Bernardelli (AZS SGH Warszawa) 15.03

  3. Paweł Pszczółkowski (AZS UWM Olsztyn) 15.23

  kobiety

  1. Iwona Lewandowska (LKS Vectra Włocławek)   16.32

  2. Ewa Jagielska (Otwock Miasto z Klimatem)   16.45

  3. Agnieszka Kowalczyk (Entre.pl Team Leszno) 18.57

  Skip to content