• 9. Nocny Półmaraton Praski
 • 7 września 2024
 • Piątka Praska

  Mariusz Giżyński 1:20

  Mariusz Giżyński 1:20

  Poprowadzę Was na rekord

  Aktualny wicemistrz Polski w maratonie Mariusz Giżyński w 5. Wieczornym 4F Półmaratonie Praskim wystartuje w roli… pacemakera. Jak twierdzi czas w ten sposób podziękować kibicom i biegaczom, za wsparcie, jakie sam zwykle dostaje. Tym razem to on ma zamiar wspierać wszystkich tych, którzy 1 września w Warszawie będą chcieli złamać czas 1:20.

   

  W ubiegłym roku zająłeś trzecie miejsce w Półmaratonie Praskim, pokonując liczącą 21 km 97 m trasę w czasie 1:04.30. W tym roku zamiast walczyć o triumf chcesz pomagać innym w biciu rekordów życiowych. Skąd taka decyzja?

  Znana mi trasa 4F Półmaratonu Praskiego to szybka i płaska, można na niej dobrze pobiec, łatwo tu o rekordy. Ja jednak nie mogę się o nie pokusić, gdyż w tym sezonie celem numer jeden jest start w maratonie, jaki 12 sierpnia zostanie rozegrany w ramach lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie. Rola pacemakera pozwoli mi wziąć udział w 4F Półmaratonie Praskim w innej niż zwykle roli.
  Zdarzało mi się prowadzić biegaczy na bieżni, ale nie w tak dużym biegu ulicznym. A taka rola to szansa na podziękowanie kicom. Bo zwykle wspierają mnie osoby, które same nieźle biegają, obserwują mojego bloga, kibicują, gdy gdzieś startuję. Tym razem ja postaram się im odwdzięczyć i na trasie motywować do tego, by szczególnie druga połowa dystansu została pokonana w zaplanowanym czasie.

   

  Jakie masz oczekiwania wobec startu w ME w Berlinie?

  Maraton to nieprzewidywalny dystans, ale rokowania są dobre. Zdrowie dopisuje, treningi realizuję zgodnie z planem, a aktualnie mam najcięższy pod względem treningowym czas (do sierpnia przebywam na obozie w Szklarskiej Porębie). Mamy mocny team długodystansowców, więc pokuszę się nawet o stwierdzenie, że jako drużyna mamy szansę na medal.

   

  Mariusz Giżyński (ur. 26 czerwca 1981) – polski lekkoatleta, długodystansowiec. Mistrz Polski w półmaratonie i biegach przełajowych, dwunasty zawodnik mistrzostw Europy (2010) w biegu maratońskim. Pełna lista osiągnięć Mariusza dostępna na:
  http://mariuszgizynski.pl/index.php/biografia/osiagniecia/

  Skip to content